RAZVOJ IZVANINSTITUCIONALNIH USLUGA

Noviji statistički podaci o korisnicima usluga Dječjeg doma ZAGREB pokazuju usporeni pad broja privremeno smještenih korisnika (institucionalna usluga) unatoč našem cilju koji smo već trebali ostvariti da omjer broja korisnika institucionalnih i izvaninstitucionalnih usluga bude 20% : 80%. U praksi bi to značilo da umjesto aktualnih 90 smještaja djece imamo maksimalno 65. Tehnički bismo to prilično lako mogli ostvariti, najjednostavnije bi bilo zaustaviti prijem djece na smještaje dok ne postignemo ciljani broj (65).

 

No, ni kao stručnjaci, ni kao profesionalci, a prije svega ljudi, ne bismo se mogli nositi s činjenicom da smo zbog nekada umjetno postavljenih limita institucionalne skrbi nekim djevojčicama i dečkima uskratili prijeko potrebnu pomoć i smještaj. Kako odbiti smještaj više teško traumatizirane djece iz Slavonije (unatoč 4 doma s tog područja koji su se deinstitucionalizirali !!) ili iz Dalmacije, Karlovca, Siska, Korprivničko-križevačke županije.

 

Aktualne potrebe sustava socijalne skrbi o djeci pokazuju da se možda ishitreno i nedovoljno koordinirano u većini domova zatvaralo smještajne kapacitete, a paralelno se nije u potrebnoj mjeri razvijalo organizirano stanovanje i udomiteljstvo koje bi zbrinjavalo djecu izdvojenu iz ugrožavajućih uvjeta vlastite obitelji u primarnim sredinama.

 

Dječji dom ZAGREB će i nadalje nastojati pružati, kad god je moguće, usluge za djecu koje su od strane centara za soc.skrb indicirane kao potrebne, bilo da se radi o institucionalnim ili izvaninstitucionalnim, uz nastojanje razvoja što više ovih drugih, prije svega preventivnog i savjetodavnog rada s obiteljima (primarnim, udomiteljskim).

 

Nadam se da će i novi Zakon o udomiteljstvu, koji je upravo u pripremi, otvoriti mogućnost profesionalizacije udomiteljstva što bi doprinijelo većem ulasku mlađih i kvalitetnijih udomitelja u sustav skrbi o djeci. Sada situacija ne zadovoljava, iz Doma na udomiteljstvo odlazi gotovo isti broj djece koji iz udomiteljskih obitelji ulazi u Dom, udomitelji se često ne mogu nositi s raznim teškoćama i traumama djece, a nemaju dovoljnu stručnu podršku i vještine.

 

Pravo svakog djeteta je život u obiteljskom okruženju, s naglaskom da, ako to nije njegova primarna obitelj, u kvalitetnoj udomiteljskoj obitelji.

 

Statistički podaci o korisnicima i uslugama Dječjeg doma ZAGREB krajem veljače 2017.


Dom pruža usluge za ukupno 320 korisnika:

 

smještaj: 90 djece: privremeni smještaj 74 i smještaj u malim skupinama 16


cjelodnevni i poludnevni boravak: 40 djece


organizirano stanovanje: 38 djece i mladih: 20 djece uz sveobuhvatnu podršku i 18 mladih uz povremenu podršku


majčinski dom: 10 trudnica i majki i 10 male djece


rana intervencija: 32 djece


savjetovanje i pomaganje obiteljima i djeci (primarnim, udomiteljskim, posvojiteljskim): 100 korisnika: 22 udomiteljske obitelji, 65 primarnih, 3 posvojiteljske, 10 mladih po otpustu iz doma.


Omjer: 28% institucionalnih : 72% izvaninstitucionalnih usluga.

 

U Dom je tijekom 2016. primljeno 63 djece, a otpušteno 79 (u biološku obitelj 24, udomiteljsku obitelj 22, posvojenje 6).

 

Zabrinjavajući je izraziti pad broja posvojenja, samo 6 (u odnosu na 15-godišnji prosjek Doma od 30 posvojenja godišnje).